27 Mart 2017 Pazartesi

Okul Öncesi Eğitim Programları

Anaokulu açarken herşey tamam da eğitim programınızın nasıl olacağını hiç düşündünüz mü ?


Bir anaokulu kurulumu serüveninin en başından sonuna kadar takip eden yapımız nedeniyle bu konuda ciddi eksiklerin olduğunu görüyoruz. Kurucularla görüşmelerimizde, araştırmalarımızda, akademisyen sohbetlerimizde de aynı konu hep gündem oluyor. Peki okul öncesi eğitim programını önemli kılan husus nedir.  Anaokulu Açmak isteyenler için bu bilgi umarız ışık olur.

Bir eğitim programının özgünlüğü, kuruma özel değil bölgenin sosyo kültürel yapısıyla da doğru orantılıdır. Her çocuğun gelişiminin farklı olduğu,  yaşam şartlarının aynı olmadığı günümüzde tek bir programın hakim olması ve uygulanması çeşitli sorunları da beraberinde taşıyor.

Uzmanlarla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bir sentez yapacak olursak, okul öncesi eğitim programı hem bölge şartlarına uygun hem de dinamik bir yapıda olmalıdır. İşte bu dinamik yapı biraz sıkıntılı gibi duruyor. Çünkü yapının değiştirilebilir olması çocuğu merkeze alan eğitim anlayışını kabul etmeniz anlamına geliyor ki bu durumda da öğretmenin çocuk için özel bir program hazırlayabilmesi gerekiyor.

Burada yapılması gereken hem kendi programınıza sahip olmanız hem de öğretmenin çocuk için özel program hazırlayabilmesi gerekiyor.  Aynı zamanda eğitimin bir felsefesi olmalı. İşte burada eksik gördüğünüz alanları nasıl avantaja çevirebileceğiniz konusu gündeminize gelecektir. Bu felsefe sizi ayakta tutan en güçlü yanınız olacaktır.

Sonuç olarak okul öncesi eğitim programı hafife alınamayacak kadar önemlidir. Asıl olan sizin bu program hakkında ne düşündüğünüzdür.
Okul öncesi eğitim programını nasıl yapacağız diyorsanız size yol gösterebiliriz. İşin uzmanıyla sorunu kökten çözüp kalıcı bir anaokulu sahibi olursunuz.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri.