13 Kasım 2015 Cuma

Kreş mi Açmalıyım yoksa Anaokulu mu Açmalıyım


Kreş Mi Açmalıyım Yoksa Anaokulu mu?
Kreş açmak ya da anaokulu açmak isteyenler genellikle hangisini açacağım diye düşünürler. Yapmış oldukları araştırmalar ve edindikleri bilgiler nezdinde bir çok kimse kreş açmanın daha kolay olacağı görüşünü savunmaktadırlar.


Lakin burada önemli olan konu anaokulu açmak ya da kreş açmak değildir. Önemli olan sizin nasıl bir sistem uygulayacağınız ve rakiplerinizden ne türlü farklılıklarınızın olacağıdır. Danışmanlık verdiğimiz kişi ya da kurumların hep bu konularda problemleri bulunmaktadır. Biz ise bu sorunları çok farklı yöntemlerle belirleriz. Nedenleriyle birlikte artıları ve eksilerini sunarız. Mantıklı olanı birlikte çözmüş oluruz.
Bu yazımızda anaokulu ve kreş açanlar için gerekli olan bilgiyi kısmen vereceğiz.

İster Kreş, isterse anaokulu açma niyetiniz olsun, hangisini seçerseniz seçin uygulayacağınız eğitim programı MEB müfredatı olacaktır. Yani Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı bir kreş te olsa, Milli Eğitim bakanlığına bağlı bir anaokulu da olsa tek bir eğitim programını uygulamak zorundasınız. Haliyle geriye size getirmiş olduğu avantajları görmek kalıyor. Sonrasında seçim size ait.

Hemen belirtelim ki anaokulu ya da kreş açanların büyük çoğunluğu bu işin prosedürleri nedir diye soruyorlar. Bu soru en başta sorulacak bir soru değildir. O aşamaya gelene kadar bir çok detay bulunmaktadır. Eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız alt yapı çalışmalarını kesinlikle yapmanızı ondan sonra kreş mi olacak anaokulu mu olacak karar vermeniz gerekecektir. Hangisi olursa olsun, anaokulu açma prosedürleri ya da kreş açma prosedürleri hemen hemen her yerde bulabileceğiniz kaynaklardır. Sitemizde de bu kaynaklar bulunmaktadır. Hatta bu yazının altında her ikisine de ulaşabileceksiniz.

Bilgi paylaşılabildiğinde değerlidir ve anlamlıdır.

Şimdi tekrar başlığımıza dönelim. Kreş mi açmalıyım yoksa anaokulu mu açmalıyım?

Bunu yer belirler. Anaokulu ya da kreş açacağınız yeri bulduktan sonra hangi standartlara uygun ona bakarız ama bizim her zaman önceliğimiz MEB bünyesinde olan anaokullarıdır. Çünkü siz bir eğitim kurumusunuz. Oysa sosyal hizmetlere bağlı kreş açayım derseniz o zaman tabelanızda .... Gündüz Bakımevi ibaresi bulunacaktır. Bu algı ülkemizde kırılmış değil. O nedenle en basit olarak buradan başlayabilirsiniz. ... Anaokulu olmakta sizin elinizde ... Gündüz Bakımevi olmakta ....

Tekrardan bir hatırlatma yapalım. Aslında başlığa kreş yerine gündüz bakım evi yazmak istedik lakin kimse gündüz bakım evi açmak istemiyor :) o nedenle bizde kreş olarak devam ettik. Yeri gelmişken tekrar belirtelim, kreşler 0-3 yaş çocukların günlük bakımlarının yapıldığı yerlerdir. Eğer 0-3 yaş bebek grubu konusunda hizmet vermek istiyorsanız kreş açacaksınız. 3-6 yaş arasında çocukların günlük bakım işlemlerini yapmak istiyorsanız Gündüz bakımevi, 3-6 yaş grubu çocuklara okul öncesi eğitimini vermek istiyorum diyorsanız Anaokulu açacaksınız diyebiliriz.

Kreş mi açmalıyım yoksa Anaokulu mu açmalıyım ? diye soruyorsanız cevapları kısmen belirlemiş olduk. Ama yine de prosedür noktasında çok fazla takılmayın. İlk yapacağınız ben ne istiyorum diye sormak ve ardından sisteminizi güçlü kılacak çalışmalara yönelin. Zaten bunları cevapladığınızda prosedürleri de tamamlamış olacaksınız. Yapıp yapmamak size kalmış.

Anaokulu Açma Prosedürleri 
Kreş Açma Prosedürleri